[صفحه اصلی ]     [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 4 - ( 10-1394 ) ::
برگشت به فهرست نشریات جلد 9 شماره 4 صفحات 72-80
ارتباط بین ادراک طردشدگی با بی‌نزاکتی در محیط کار در کارکنان درمانی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 1392
مهدی کرمی، محمد ضیاءالدینی ، محمد ناظر، ناهید کرمی
استادیار، گروه مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان، رفسنجان، ایران
چکیده:   (837 مشاهده)

مقدمه: بی­نزاکتی و احساس طردشدگی در محیط کار یکی از معضلات سازمان­ها است که شیوع فراوانی در بین کارکنان داشته و منجر به فساد اداری و کاهش شدید بهره­وری سازمانی و رضایت شغلی افراد می­گردد. مطالعه حاضر با هدف بررسی رابطه بین ادراک طردشدگی با بی‌نزاکتی در محیط کار کارکنان درمانی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان انجام شد.

مواد و روش ­ها: پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی و جامعه آماری شامل کارکنان درمانی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بود. با استفاده از فرمول کوکران تعداد 248 نفر از جامعه آماری به شیوه تصادفی طبقه­ای انتخاب و به سؤالات پرسشنامه­های ادراک طردشدگی و بی‌نزاکتی در محیط کار پاسخ دادند. جهت بررسی فرضیه­های تحقیق از آزمون کندال و اسپیرمن، و رگرسیون چند متغیره استفاده شد.

یافته­ ها: نتایج مطالعه نشان داد که ضرایب همبستگی بین دو متغیر ادراک طردشدگی کارکنان درمانی با بی­نزاکتی آن‌ها به ترتیب برابر 353/0 و 488/0 بود. یعنی بین ادراک طردشدگی کارکنان درمانی با بی­نزاکتی آن‌ها رابطه معنی­داری وجود داشت (000/0>p). علاوه بر این، طرد از سوی همکار و طرد با زبان محاوره (از مؤلفه­های ادراک طردشدگی) بیشترین همبستگی را با مؤلفه­های بی‌نزاکتی و طرد از سوی سرپرست کمترین رابطه را با ادراک بی‌نزاکتی داشت.

نتیجه­ گیری: با توجه به رابطه مثبت بین ادراک طردشدگی و بی‌نزاکتی در محیط کار، مدیران بیشترین تلاش را روی ایجاد جو صمیمیت و همدلی در بین کارکنان به کار ببندند تا با کاهش ادراک طردشدگی در کارکنان بی‌نزاکتی و عواقب مترتب بر آن در محیط کار کاهش یابد.

واژه‌های کلیدی: ادراک طردشدگی، بی‌نزاکتی در محیط کار، کارکنان درمانی
متن کامل [PDF 269 kb]   |   متن کامل (HTML)   (341 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karami M, Zia-addini M, Nazer M, karami N. The Relationship between perceived workplace exclusion with workplace Incivility in the medical staff of Rafsanjan University of Medical Sciences. chj. 2016; 9 (4) :72-80
URL: http://chj.rums.ac.ir/article-1-605-fa.html
کرمی مهدی، ضیاءالدینی محمد، ناظر محمد، کرمی ناهید. ارتباط بین ادراک طردشدگی با بی‌نزاکتی در محیط کار در کارکنان درمانی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 1392. مجله سلامت جامعه. 1394; 9 (4) :72-80
برگشت به فهرست نشریات دوره 9، شماره 4 - ( 10-1394 )
مجله سلامت جامعه Community Health Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.223 seconds with 809 queries by yektaweb 3237